EnglishRussianArabic

Tercüman Gazetesi 05.05.2007

Tarıma Tasarruflu Su İçin Yeni Teknoloji

Küresel ısınmaya bir önlemde Türkiye'den geldi. Atlantis Mühendisliğin ürettiği tarımsal sulama sistemleri sayesinde çiftçi, suda tasarruf edecek.

Küresel ısınmanın bir sonucu suyu istikrarlı kullanma endişesinden yola çıkan Atlantis Mühendislik Şirketi, Türkiye'de ilk kez üretilen Center Pivot ve Lineer Sulama Sistemleri sayesinde tarımda kullanılan su miktarından tasarruf etmeyi ve çiftçinin verimini arttırmayı amaçlıyor. Diğer sulama yöntemlerinde bitkiye ihtiyacından fazla su uygulaması nedeniyle hem bitkinin üretim veriminin düştüğünü, hemde gereğinden fazla su kullanılarak Türkiye'nin doğal su kaynaklarının yok olmasına zemin hazırlandığını belirten Atlantis Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel ARAL şöyle konuştu: "Bizim ürettiğimiz sulama sistemleri sayesinde ülkemiz çiftçileri, kaynaklarını en az seviyede kullanarak iş gücü, zaman ve en önemlisi küresel ısınma sayesinde su kaynaklarının giderek azaldığı şu günlerde sudan tasarruf edecektir." Bu sistemlerin yerle malı olduğunu ve en az ithal ürünler kadar kaliteli olduğuna değinen ARAL, "arazinin boyutu ne olursa olsun, çoğunluğu ziraat mühendisleri nden, teknik ve meslek lisesi mezunlarından oluşan ve yurtdışından gelen uzmanlar tarafından eğitim almış kadromuzla çiftçilerin gereksinimine, ürün ve toprak yapısına göre uygun sistem belirlenerek çalışılmaktadır." diye konuştu.

Boşa Sulama Yok

Aral, geçmişte uygulanan sulama yöntemlerinin arazilere homojen su uygulamaması ve gereğinden fazla su vermesi nedeniyle verimin düşmesine , toprakların tuzlanmasına ve ciddi miktarda suyun boşa harcanmasına yol açtığına dikkat çekti.