EnglishRussianArabic

HASAD (Ocak 2007 Sayısı)

Atlantis sulama şirketinin röportaj soruları:

1-Sayın Gürsel Aral… Atlantis'in iki yıldan beri HASAD' da reklamları yayınlanıyor. Buradan bir sulama firması olduğunu biliyoruz. Ama bu arada sizden şunu öğrenmek istiyoruz Atlantis kimler tarafından kuruldu? Tarımsal sulamanın hangi dalında faaliyet gösteriyor?

Cevap : Evet, Sektörün önde gelen yayın organı Hasad' da iki yıldır reklamlarımız çıkıyor, Tarımsal Sulamadaki faaliyetlerimiz hakkındaki bilgileri en iyi sizin vasıtanız ile sektördeki ilgili kişi ve kuruluşlara ulaştıracağımızı tahmin ettik. Bundan dolayıdır ki, uzun bir süredir sizinle çalışmaya devam ediyoruz. ATLANTİS' in kuruluşuna gelince 1998 yılında İstanbul-Ümraniye'de, Peyzaj Sulama Sistemleri konusunda çalışmak üzere kurduk, iki ortaklı genç ve dinamik bir yapıda olan firmamız, yapısında birçok sulama mühendisi barındırmaktadır. Peyzaj Sulamanın yanında, ülkemizde büyük eksikliğini girdeğimiz, Tarımsal Sulama Sistemleriyle ilgi ve faaliyetimize 2000 yılından sonra başladık ve Tarımsal Sulama da ilk başlarda Damla Sulama Sistemleri ve daha sonra gelişmiş ülkelerde oldukça yaygın olarak kullanılan yüksek teknolojiye sahip olan Center Pivot ve Lineer Hareketli Sulama Sistemleri kurmaya başladık, şimdi ise şirketimiz Peyzaj Sulama, Golf Sulama ve Tarımsal Sulama Sistemleri açısından sulama sektöründe üç ayrı kulvarda Türkiye' nin en büyük ve teknolojik firması olmuştur.

2- Daha önce ithalata dayalı çalışıyordunuz. Bu yıl bir fabrika kurdunuz. Burada ne üreteceksiniz? Üretiminizin Türkiye'deki pazar payı nedir, ihracat hedefiniz var mı?

Cevap: Evet daha önce Peyzaj Sulama Sistemleri ve Tarımsal Sulama Sistemleri ile ilgili ekipmanların ithalatını yapıyorduk ve bunları bayilik ağımızla birlikte tüm Türkiye' ye dağıtıyorduk ve Tarımsal Sulama Sistemlerinin montajlarını yapıyorduk fakat idealist bir yaklaşımla bu sistemlerin ülkemizde de üretilmesini sağlayacak bir dizi antlaşmalar yaptık ve büyük bir yatırımla bu sistemleri Türkiye' de imal etmek için bir fabrika kurduk ve üretime başladık. Tarımsal Sulamada kullanılacak Center Pivot ve Lineer Sulama Sistemlerinin üretimine başladık. Türkiye' deki Pazar payı için şu an çok bir şey söylemek çok zor ancak, hedefimiz beraber üretim yaptığımız firmayla birlikte yurtdışı taleplerini de karşılamak. Yurt dışında katılacağımız birçok fuarla beraber talebin artmasını bekliyoruz. Hatta yurtdışından birkaç sistem siparişi de aldık. Amacımız; yurtiçi ve yurtdışı ATLANTİS kalitesi ile ihtiyaçlara cevap vermek.

3- Ürünlerinizin kalite açısından ne gibi teknik özelikleri var. Buna bağlı olarak Türk tarımına ne gibi katkılar sağlayacak?

Cevap : Center Pivot ve Lineer Hareketli Sistemlerde tüm kalite standartları yurtdışındakilerle aynı, hatta bir çok ekipmanlarda onların da üzerinde. Sistemler minimum olarak 25-30 yıl ömürlü olduğundan belirli bir kalite standardını tutturmak gerekiyor. Bu sistemler özellikle büyük arazilerde çok ekonomik bir alternatif olmaktadır. Sistemlerin kurulumundan sonra, yüzlerce hatta binlerce dönüm arazinin sulanmasında işçilik ve zaman tasarrufu ve işletme maliyetlerinin düşüklüğü bu sistemlerin en büyük artısıdır. Bizim uygulama yaptığımız, Damlama Sulama Sistemlerinde, özellikle işçilik ve zaman açısından ve sistemlerin işletme ve bakım maliyetlerinde büyük problemler ortaya çıkmaktaydı ve aynı alana farklı ürünlerin ekildiği yada dikildiği durumlarda, sulama sistemini komple değiştirmemizi bile gerekebiliyordu, fakat Center Pivot ve Lineer Sistemlerde, ürün gamı değişse bile istediğiniz şekilde yağmurlama, karık sulama veya ilaçlama, gübreleme yapabilmektesiniz ve bunları yaparken işçilik maliyetiniz neredeyse hiç yok. Sistem çalışırken siz iş gücünüzü ve zamanınızı başka yerlerde başka şekillerde değerlendirebilirsiniz.

4- Sektörde ne gibi sorunlarla karşılaşıyorsunuz?

Cevap: Sektörden en büyük problemimiz, maalesef ülkemizde arazilerin çok küçük ve parçalı oluşu. Aslında bu sadece bizim problemimiz değil, genel olarak tarımın da problemidir. Oluşturacağımız sistemler ancak büyük araziler (100 dönüm ve üstü) için ekonomik olabilmektedir. Diğer bir sorunumuzda, büyük ve geniş alanlarda damla sulama sistemiyle sulamanın daha ekonomik olarak lanse edilmesi ve cazip gösterilmesidir. Fakat yukarıda belirttiğim gibi alan 100 dönüm üzerinde ise işçilik, zaman, işletme maliyetleri ve sistemlerin ekonomik ömrünün Center Pivot ve Lineer Sistemlere göre az oluşundan dolayı oldukça pahalı bir sistemdir.

5- Bir ziraatçı gözlüğü ile baktığınız zaman firmanızın ve Türkiye tarımının geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Cevap:. Biz bir tarım ülkesiyiz, nüfusumuzun büyük bir kısmı tarımla uğraşmakta ve hayatlarını sürdürmektedir. Maalesef tarımda doğru uygulamalara hala geçemedik ve gerekli yatırımları yapamadık. Ayrıca, maalesef bilinçsiz su kullanımı su kaynaklarının rezervini tükettiği gibi, topraklarımızın da tuzlulaşmasına neden olmaktadır. Biz biraz idealist davranarak ve ileriyi görerek, bu yatırıma giriştik. Bu tür sistemler sayesinde sudan, elektrikten, işçilikten ve zamandan tasarruf yapabiliyoruz.

6- 2007'de ve daha sonraki yıllarda ne gibi hedefleriniz var?

Cevap : 2007 ve sonrası Tarımsal Sulamada ATLANTİS olarak biz yatırımlarımıza devam edeceğiz, yeni ürünleri üretimimize ekleyeceğiz.

7- Bunların dışında sizin eklemek istediğiniz konular var mı?

Cevap: Sizin gibi yayın organları sayesinde ülkemizdeki Tarım ve sektördeki yenilikleri ve teknolojiyi takip ediyoruz ve bizde tarımsal sulama için elimizden ne gerekiyorsa yapacağız.