EnglishRussianArabic

Dünya Gazetesi AGRO EXPO (Eurosia 2006 Eki)

 

İstanbul'da tarımsal sulama ve peyzaj sulama sektöründe faaliyet gösteren Atlantis, Center Pivot (dairesel hareketli) ve Lineer Sulama (doğrusal hareketli)sistemlerini Türkiye'de üretmeye başladı. Atlantis İnşaat Golf, Peyzaj, Sulama Limited Şirketi Genel Müdürü Gürsel ARAL, bu alanda bir ilk olmanın ve Türkiye'yi dünya sulama sektöründe daha ileriye taşımanın sevincini yaşadıklarını belirtti.

Center Pivot ve Lineer Sulama sistemlerini yaygınlaştırarak, üreticilerin iş gücü ve zamandan tasarruf sağlamasını ve böylece bu alanda maliyetlerin önemli derecede düşmesini sağlamayı hedeflediklerini belirten ARAL, "Center Pivot ve Lineer sulama sistemleri, güneş enerjisi ile çalışan pompalar, dozaj pompaları, çim biçme ve bakım ekipmanları, peyzaj uygulamaları için kompakt iş makineleri, kar atma makineleri, selenoid vanalar, zamanlayıcılar, boru ve fittingsler ve damla sulama sistemleri gibi ürünlerin satışını gerçekleştiren firmamız KKTC, Almanya, Türk Cumhuriyetleri, Suriye, Irak gibi ülkelere ihracat yapıyor" dedi. Tarım sektöründeki sorunlarada değinen Aral, söktörde ana parçayı küçük ölçekli tarım işletmelerinin oluşturduğunu; ancak rekabetin sağlanması açısından işletmelerin büyümesi gerektiğini ifade etti.

Aral, ayrıca büyük ölçekli işletmelerin yaygınlaşması, bu işletmelerin güncel metodlarla üretime geçmesi, tarımda mekanizasyon sürecinin hızlanması gibi faktörler sayesinde Türkiye'nin tarım sektöründe geleceğin söz sahibi ülkelerinden biri olacağına inandıklarını bildirdi. Tarımdaki yapısal sorunların giderilmesi için tarımı yönlendiren kurum ve kuruluşların birbiriyle sıkı iletişim içinde olması gerektiğinin altını çizen ARAL, planların 5 ve 10 yıllık olarak yapılıp herşeyin bir kordinasyon içinde yürütülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.